DVIG USEDLIN NA POSAMEZNIH OBMOČJIH ZNOTRAJ VOS PTUJ

Zaradi povečanega zalivanja in polnjenja bazenov se v prihodnjih dneh lahko na določenih območjih vodooskrbnega sistema Ptuj (predvsem v občini Starše in Kidričevo) v pitni vodi pojavijo usedline, kar se kaže kot kalna oz. motna voda.

Pri pojavu peska v pitni vodi gre običajno za vodni kamen. Raztopljene snovi, ki so prisotne v vodi, se zaradi sprememb tlakov in drugih vplivov izločajo kot vodni kamen in se vežejo na stene cevovodov. Količina je odvisna od trdote vode in vrste materiala, iz katerega je izdelana vodovodna cev. Ko se načrpana količina vode v črpališčih poveča, se hkrati poveča tudi hitrost vode v cevovodih. Zaradi hitrejšega toka in sunkovitih odjemov voda lušči obloge in dviguje usedline v cevovodih.

Priporočila za ravnanje ob pojavu usedlin vodnega kamna, železa in mangana

• Ob zaznavi kalne vode takoj obvestite upravljavca (02 787 51 11 (centrala) ali 041 760 892 (dežurni)).
  • Če je voda kalna v hišni inštalaciji, jo pustite teči do zbistritve. V kolikor do zbistritve ne pride,  jo za kuhanje precedite skozi filter ali skozi več slojev gaze oz. kuhinjske krpe. Če nič od tega nimate pri roki, vodo natočite v večjo posodo in počakajte, da se usedline posedejo. Odlijte in uporabite zgornji, čisti del vode, rezervo pa hranite v hladilniku. Iz previdnostnih razlogov odsvetujemo uporabo te vode za dojenčke do 6. meseca starosti, starejše osebe in osebe z obolenji jeter.
  • Pri bazenih počakamo, da se usedline posedejo in jih posesamo z dna bazena.

Dvig usedlin je izključno posledica ravnanja uporabnikov, saj pitna voda primarno ni namenjena za polnjenje bazenov in za zalivanje.

Sicer pa vodo iz našega vodooskrbnega sistema redno nadzorujemo in je zdravstveno ustrezna ter primerna za uporabo. Rezultati analiz so objavljeni na naši spletni strani.

Ptuj, 7. 6. 2024

Komunalno podjetje Ptuj, d.d.